Äta och fika
Äta och fika i Skillinge och på Österlen
Skillinge är en liten by, men med ovanligt mycket smak. Här möts sommarkrogar, gårdsbutiker och caféer där tiden gärna får gå lite långsammare. Och skulle du vilja variera dig ligger Simrishamn, Brantevik och resten av Österlen bara några minuter bort.
Det här är våra personliga tips – ställen vi själva går till, återvänder till och gärna rekommenderar till våra gäster.
☀️ Frukost & morgonkaffe
Gamla bageriet, fika eller köpa jättegott bröd och bakverk. Ligger i Borrby.
🐟 Lunch vid havet eller i någon mysig by
Hammenhögs gästis, lunchmat)
Olof Viktors, bageri och café med fika och enkel lunch – ett härligt ställe vid Glemmingebro.
Pizzeria utöver det vanliga hittar du på Örum 119. Testa gärna deras glass också.
Kyls strandbar, Köpmangatan 6 driver denna vid Kyls strand. Den här får du inte missa!
🍷 Middag & kväll
Pizzeria Food Truck, Pizza Carozza, hamnen i Skillinge. Vi ser om de finns i år igen. Bra pizza!
Karnelund i Gislöv krog och rum
Restaurang Lyckan, i Kiviki
Byakrogen Skillinge, Pizzeria och italienskt, lunch, middag eller ta ett glas vin i baren. Skillinge hamn
Ginbaren, Skillinge teater med, Bonaluma Brothers gin producerad i Brantevik. Kan varmt rekommenderas. Jättegoda drinkar!
Skillinge Teater, Restaurang, ta ett glas vin, lunch och middag, fin innergård, ligger granne med Haga. De har också fint teaterprogram. Kolla vad de erbjuder på hemsidan.
Daniel Berlin driver Vyn, med finkrog samt vinmeny och smårätter i baren. Sommarbaren/restaurangen är inte så dyr och amazing bra. Vyn ligger ca 2-3 km från Skillinge.
Skillinge Hamnkrog Två traktörer, lunch, middag, ta ett glas vin i baren, ligger i Skillinge hamn.
Tryffelsvinet i Kivik – jättebra mat och vin tyckte vi när vi var där. Middagsställe!
Köpmangatan 6 i Borrby, Franskinspirerad mkt bra mat.
🍰 Fika & gårdsbutiker
Skillinge kapellgård där man kan fika, ligger i ett av sträddena i Skillinge, på väg mot/från hamnen.
På sommaren står ofta en ”Food Truck” i hamnen, som säljer glass. En av dem säljer Ottos glass om är mycket bra!
SPARRIS Tips från, maj-juli då det är säsong, är att köpa sparris på Sparrisgården. Gården ligger på vägen från Skillinge mot Hoby.
Nära Kåseberga hittar du gårdsbutiken, Stockholmsgården där du kan handla KRAV-odlade grönsaker.
Grönsaker – de färskaste grönsakerna hos Krister Persson på Örnahusens gårdsbutik. Krister har också ägg och honung.
I hamnen ligger Matöppet, Skillinges egen livsmedelsaffär
Om du bor hos oss på Haga Skillinge
Då har du gångavstånd till flera av våra favoritställen. Du kan börja dagen med kaffe i trädgården, gå ner till hamnen för lunch och avsluta kvällen med middag i solnedgången – utan att ta bilen en enda gång.